
Bruxelles byder på rigtig mange lækre restauranter, både med traditionelt belgisk mad, samt mad fra resten af verden. Vi så især mange spisesteder fra mellemøsten. Her nogle af de bedste spisesteder hvor vi fik belgisk mad, samt andre små oplevelser og billeder fra Bruxelles. Byen har også en del lækre konditorier med klassiske kager.

En af de ting Bruxelles og Belgien generelt er kendt for, er de belgiske pomfritter. De utroligt gode pomfritter er et must try hvis man kommer til Bruxelles. Der er typisk en hel masse forskellige saucer/dips man kan tilvælge til pomfritterne, og det kan anbefales at prøve lidt forskelligt. Selvom Belgien er kendt for deres pomfritter, er det altså langt fra pomfritter på alle restauranter som er særligt gode. Det er de traditionelle fritter som at dobbelt friteret i oksefedt, som er værd at prøve, som fx her ved “Friterie Tabora”.

Vi fik en rigtig lækker frokost på den farverige og hyggelige Cafe Houtsiplou

En dag til frokost spiste vi på denne meget klassiske pub-agtige restaurant og bar ved navn Le Corbeau. Man kunne primært få klassisk belgisk mad og vi fik blandt andet flamsk gryderet med oksekød.

Bruxelles centrum er fyldt med hyggelige gader og flotte tegneseriemalerier rundt omkring på murene og selvfølgelig masser af chokoladeboder. Man kan få alt fra fyldte chokolade, chokoladebrud og chokoladefigurer.


Der er, som i mange andre storbyer, rigtig mange gode og hyggelige kaffebarer. Her fik vi rigtig god kaffe ved Aksem Coffee House

På Fishbar Nordzee Mer Du Nord fik vi rigtig lækker og frisk seafood. Det er en streetfoodagtig bod, hvor man kan spise et stående måltid eller en lille ret.

Belgien er også meget kendte for deres vafler. Så en sjov lille aktivitet er at være på Waffle Workshop, hvor vi lavede Bruxellesvafler og hørte lidt om historien bag.

Til en hurtig frokost eller picnic besøgte vi Tonton Garby, som er en lille oste- og sandwich butik. Den er drevet af en rigtig venlig mand som gør sig umage og tager sig god tid til at lave hver enkelt sandwich. Vi fik vi nogle rigtig gode sandwich med forskellige slags oste. Der var lang kø, men det var helt klart ventetiden værd.

En aften spiste vi på denne klassiske belgiske restaurant Ches Leon nær Grand place. Vi fik muslinger og en traditionel ret ved navn Stoemp. God klassisk belgisk restaurant, som kan anbefales.
Bagerier og konditorier
Der er masser af lækre bagerier og konditorier og en morgen købte vi lidt lækkert med hjem til morgenmad fra en nærliggende bager. I de fleste bagere/konditorier kunne man også sidde og spise morgenmad eller en kage.
